Статті

Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом у цій державі» від 12 березня 2022 року

Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом у цій державі» від 12 березня 2022 року.

Наведені нижче питання стосуються громадян України, які прибули до Польщі через українсько-польський прикордонний пункт (на даний момент вже є проект поправок до цього закону, і це положення, ймовірно, буде поширено на інші пункти перетину кордону, набуваючи чинності заднім числом, тобто з 24 лютого 2022 року).

1. В’їзд до Республіки Польща після 24.02.2022 р. на підставі:

  • безвізового режиму або шенгенської візи, виданої органом Польщі або іншої країни Шенгенської зони, а також в’їзд за документом, що посвідчує особу, іншим ніж закордонний паспорт – легальне перебування та робота до 24.08.2023 року;
  • посвідки про тимчасове проживання (карти тимчасового проживання) – якщо карта тимчасового проживання закінчується в період з 24 лютого 2022 року – легальне перебування та робота будуть продовжені до 31 грудня 2022 року (Увага! Сама карта як документ, що посвідчує особу, буде дійсна 18 місяців – однак, на підставі цієї карти не буде можливості перетинати кордон протягом продовженого періоду)
  • національної візи – легальне перебування та робота до 24.08.2023 року.

УВАГА:
всі ці особи повинні зареєструватися в гмінах, навіть якщо вони вже мають номер PESEL, оскільки це також є декларацією про бажання скористатися тимчасовим захистом на території Республіки Польща.
виїзд громадянина України з території Республіки Польща (не плутати з Шенгенською зоною) на термін понад 1 місяць позбавляє його права перебувати на території Республіки Польща на 18 -місячний строк, продовжений спеціальним законом.

*Термін перебування не подовжується для осіб, які в’їхали до Республіки Польща після 24 лютого 2022 року і мають дозвіл на постійне проживання, дозвіл на проживання довгострокового резидента Європейського Союзу, статус біженця, додатковий захист, дозвіл на толерантне перебування, а також не подали клопотання до Республіки Польща про міжнародний захист, ані від їхнього імені таке клопотання не було подано, а також не заявили про свій намір подати клопотання про надання міжнародного захисту в Республіці Польща на підставі ст. 28 п. 1 або ст. 61 п. 1 закону від 13 червня 2003 р. «Про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща» (Вісник законів від 2021 р., поз. 1108 і 1918, а також від 2022 р., поз. 583), і такі декларації наміру на них не поширюються.

2. В’їзд на територію Республіки Польща до 24.02.2022 р. та закінчення легального перебування після 24.02.2022 року – термін перебування та робота будуть продовжені залежно від підстав проживання громадянина/ки України. Якщо він/вона в’їхав/ла на підставі:

  • безвізового режиму або шенгенської візи, виданої органом Польщі або іншої країни Шенгенської зони – до 24.08.2023 року;
  • національної візи – до 31.12.2022 року (у цьому випадку нова візова наклейка в паспорт не вставляється і протягом продовженого періоду перебування ця віза не дає права перетинати кордон);
  • дозвіл на тимчасове перебування – до 31.12.2022 року (Увага! Сама карта тимчасового перебування як документ, що посвідчує особу, буде дійсна 18 місяців – однак, на підставі цієї карти не буде можливості перетинати кордон протягом продовженого періоду).

Важлива інформація:
1. Особи, на яких поширюється тимчасовий захист – громадяни України, які легально проживають в Польщі (на підставі спецзакону або закону про іноземців), можуть здійснювати та вести підприємницьку діяльність у Польщі на тих самих умовах, що й громадяни Польщі.
Якщо перебування підприємця – громадянина України на території Республіки Польща перестає бути легальним, підприємця буде вилучено з Центрального реєстру та відомостей про господарську діяльність.
2. Громадянин/ка України, перебування якого/ої на території Республіки Польща є або визнано легальним на підставі спеціального закону (в’їзд після 24.02.2022 року), зможе подати заяву про надання дозволу на тимчасове проживання (карту тимчасового проживання), не раніше ніж через 9 місяців від дати в’їзду, не пізніше ніж протягом 18 місяців від 24.02.2022 року. Цей дозвіл буде видано за спрощеною процедурою строком на 3 роки з моменту видання рішення, а також цей дозвіл дає можливість виконувати роботу на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу.

Повернутися до статей